Home Bývanie TRIEDENIE A RECYKLÁCIA ODPADU MÁ ZMYSEL!

TRIEDENIE A RECYKLÁCIA ODPADU MÁ ZMYSEL!

0
Young happy female worker in bottling factory recycling department. Inspection quality control.

Väčšina z nás, ktorí žijeme v rozvinutých krajinách, produkuje značné množstvo rôznorodého odpadu. Výskumy zistili, že až 90 % odpadu vyhodeného domácnosťami, reštauráciami a supermarketmi sú recyklovateľné zvyšky potravín. Zistilo sa dokonca, že typická domácnosť ročne vyprodukuje takmer pol tony potravinového odpadu. Je to nielen mrhanie zdrojmi, ktorých sa na iných miestach sveta nedostáva, ale v dôsledku ide aj o priame ohrozenie ekologickej rovnováhy nášho sveta.

Keď sa biologicky rozložiteľný odpad dostane na skládky, nielenže skládka zaberá v prírode miesto bez možnosti ďalšieho využitia, ide ale aj o plytvanie zdrojmi.
„Zelenú časť bioodpadu“ totiž môžeme recyklovať a premeniť na hodnotný kompost, gastroodpad zase môžeme využiť v bioplynových staniciach na výrobu energie.

Metán, ktorý sa uvoľňuje pri skládkovaní odpadu, alebo práve v súvislosti so zvyšovaním teploty z roztápajúceho sa permafrostu, totiž oproti kysličníku uhličitému zvyšuje skleníkový efekt viac ako dvadsaťkrát, čím urýchľuje globálnu zmenu klímy. Hľadať cesty, ako odpad recyklovať, je preto nevyhnutná.

AKO RECYKLOVAŤ ODPAD V DOMÁCNOSTI

Pokiaľ chcete niečo urobiť pre zníženie svojej uhlíkovej stopy a zachovanie životných podmienok aj pre ďalšie generácie, môžete začať hneď.
Najľahšou cestou je odpad správne triediť, pretože vďaka tomu umožňujeme jeho materiálové zhodnotenie.

V prípade kuchynského bioodpadu ho môžete vyhodiť na kompost, ak máme byt, aj tak môžeme kompostovať – vyskúšajte dážďovie kompostovanie (tzv. vermikultúru) vo vermikompostéri, ktoré je možné vykonávať v interiéri.
Pri dážďovom kompostovaní, čiže vermikultúre, recyklujete zvyšky potravín na kompost, ktorý je veľmi bohatý na živiny a možno ho využiť napríklad na hnojenie vašej záhradky alebo izbových rastlín.
Ďalšou možnosťou je vytriediť bioodpad do zberných nádob na bioodpad, odovzdať na zbernom dvore, alebo vytriediť v pristavených kontajneroch.

Pozor na to, aký bioodpad a za akým účelom triedime. Niektoré zložky bioodpadu je možné spracovať za účelom výroby kompostu (navyše sa líšia domáca a priemyselná kompostáreň), iná skladba odpadu sa využíva v energetických zariadeniach.

Na domáce kompostovanie môžete použiť väčšinu odpadu z kuchyne, napríklad zvyšky zeleniny, ovocia, kávovú usadeninu a filtre, vaječné škrupiny, čajové vrecká alebo škrupiny od orechov.

Close-up of young woman standing near the wooden table and sorting plastic waste

ZISTITE VIAC INFORMÁCIÍ O TOM AKO RECYKLOVAŤ ODPAD

Viac o triedení a využití domáceho odpadu sa dočítate na špecializovaných weboch – udržateľným hospodárením v kuchyni a domácnosti sa zaoberá napríklad web Jakvkuchyni.cz.
Okrem tisícov receptov sa tu napríklad dozviete čo sú to superpotraviny a ako ich využiť na prípravu zdravých a chutných pokrmov.
Práve tam tiež nájdete množstvo zaujímavých informácií o zdravom životnom štýle, vhodnej životospráve a šetrnejšom prístupe k životnému prostrediu.

Exit mobile version