Fotovoltika

Date:


Fotovoltaika v súčasnej dobe zažíva boom. Kedy sa vám vlastná domáca elektráreň môže vyplatiť?

Fotovoltika má množstvo pozitív, kedy sa ale skutočne oplatí?

Fotovoltaika je metódou, ktorá využíva premenu slnečného žiarenia na elektrinu prostredníctvom tzv. fotovoltaických článkov.

Inštalácia fotovoltaických panelov môže byť vhodným riešením z hľadiska energetickej sebestačnosti, zníženie nákladov na energie v domácnosti aj minimalizovanie produkcie CO2, ktorý predstavuje značnú záťaž pre planétu. Hoci fotovoltaika má množstvo nesporných výhod, existujú aj faktory, ktoré môžu rozhodnutie, či si ju zaobstarať, zvrátiť.

Hlavnou nevýhodou celého fotovoltaického systému je ešte stále jeho obstarávacia cena. Pred inštaláciou domácej elektrárne je tak potrebné predovšetkým kalkulovať s tým, či sa jej obstaranie vyplatí.

Rozhodujúcim parametrom je spotreba. Všeobecne sa uvádza, že aby pri porovnaní nákladov na celú domácu elektráreň a následných cenových úspor mala táto sústava ekonomický zmysel, mala by sa spotreba domácnosti pohybovať na približne nad 2 MWh ročne.

Fotoltaika sa nehodí na vykurovanie elektrinou

Prakticky sa dá povedať, že čím viac budete fotovoltaiku používať, tým viac sa nám v praxi jej prevádzka vyplatí. Malá elektráreň tak nemusí slúžiť len ako zdroj produkcie elektriny v zásuvkách, ale môže napríklad poháňať spotrebiče, ktoré ohrievajú vodu.

Odborníci sa prevažne zhodujú na tom, že sa vlastná domáca elektráreň naopak skôr neoplatí za predpokladu, že chceme elektrinou nehnuteľnosť vykurovať. Odporúča sa skôr ako vhodný doplnok na vykurovanie plynovému. Fotovoltaická elektráreň s batériami vie zaistiť chod plynového kotla za predpokladu, že dôjde k výpadku elektriny.

Deklarovaná životnosť fotovoltaických panelov je dnes 35 rokov. Tomu zodpovedá aj dĺžka poskytovanej záruky jednotlivých výrobcov, ktorá dnes už bežne tiež presahuje horizont 20 rokov. Prakticky tak nehrozí, že by panely doslúžili skôr, ako sa investícia vráti.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Nedarí sa vám nájsť prácu? Možno robíte niekde chybu.

Hľadáte už dlhší čas prácu ale stále sa vám...

Hľadáte kvalitné hudobné nástroje alebo vybavenie pre dokonalý zvuk?

Možno máte doma dieťa, ktoré bolo obdarené hudobným sluchom,...

Porovnanie parametrov Hide Me VPN Free a PureVPN: Kto má lepšie hodnotenie

Ktorá VPN ponúka viac, Hide Me Free VPN, alebo...

Zrnková káva arabica – spoznajte lahodné tóny kávy

Pokiaľ si chcete pripraviť skvelú kávu, potom sa rozhodne...