TIPY NA DOKONALÚ ZÁHRADU PRE DETI

Date:

Leto je už za dverami a každý rodič rieši ťažkú ​​dilemu – ako vylákať deti von na čerstvý vzduch? Záleží aj na veku dieťaťa, tie malé chcú byť blízko rodičov, väčšie vyžadujú svoj vlastný priestor. Odborník z Hornbachu vám poradí, ako zabaviť všetky deti na záhrade.

To, že máte deti ešte neznamená, že vaša záhrada musí byť jedno veľké ihrisko. Existuje mnoho variantov, ako premeniť záhradu na zábavnú plochu bez toho, aby ste z nej stratili radosť. Vytvorenie zón v záhrade je skvelým spôsobom na oddelenie priestoru na hranie od priestoru na grilovanie alebo od okrasnej záhrady.

Pieskovisko pre najmenších

Všetky deti milujú piesok. Pieskovisko pritom vôbec nemusí rušiť vzhľad záhrady, stačí ho iba dobre schovať. Ľahko ho vytvoríte recykláciou starých kusov dreva, alebo môžete pre ratolesti zaobstarať už hotové. „Robenie piesočných hradov je skvelá zábava. V Hornbachu nájdete pieskovisko s vekom, ktoré sa po otvorení premení na dve lavičky. Na nich môžete pohodlne sedieť vy aj deti. Veko tiež chráni piesok pred znečistením,“ radí David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach.

Šmykľavka, hojdačka, spŕška

Záhradné šmykľavky sú tradičnou súčasťou každého detského ihriska. Deti si na nich užijú hromadu zábavy, a preto by na dvore nemali chýbať. Ich výhodou je, že ich je možné pripevniť na hracie veže, čím dosiahnete ideálnu kombináciu niekoľkých hracích prvkov. „Ratolesti určite ocenia, keď vyberiete detskú šmykľavku s prípojkou na vodu. V letných horúčavách, kedy túžia po osviežení, tak môžu mať svoj vlastný malý tobogán. Ak vám zostalo pár rúrok na zavlažovanie, nevyhadzujte ich. Môžete z nich deťom zostaviť netradičnú záhradnú sprchu a užiť si tak spoločné vodné radovánky,“ hovorí špecialista.

Hojdačky sú na záhrade stále mimoriadne obľúbené. Zábava na nich vyžaduje rovnováhu a koordináciu. Ich výhodou je preto rozvoj týchto dvoch motorických zručností. Hojdanie pomáha rozvíjať silu hornej časti tela, posilňovať jemnú motoriku dieťaťa, a zároveň zlepšovať silu úchopu a koordináciu prstov. Jednoduchú hojdačku z drevenej dosky a povrazov na upevnenie na strome zvládne vyrobiť každý šikovný kutil. Odmena v podobe detskej radosti a smiechu je na nezaplatenie.

Detské kráľovstvo na záhrade

Staršie deti skôr ocenia domček či bunker, kde môžu tráviť čas s kamarátmi mimo dosahu dospelých. Detský záhradný domček môže vyzerať ako chalúpka na kurie nôžke alebo zrub s predzáhradkou či dokonca indiánske típí. Drevenú konštrukciu záhradného domčeka môžete spoločne s deťmi farebne natrieť a popustiť tak uzdu fantázii. Ak máte k dispozícii dostatočne veľký a pevný strom, prečo im nevyrobiť domček na strome? „Neváhajte do práce zapojiť potomkov. Nielenže im vytvoríte dokonalé miesto pre nekonečné dobrodružstvá, ale spoločný projekt a zdieľaná práca rodinu zároveň zblíži,“ odporúča David Benda.

Trampolíny pre staršie deti

Trampolíny môžu byť skvelým doplnkom na rekreáciu na dvore, a to nielen pre deti. Patrí totiž k aktivitám, ktorými nepohrdnú ani dospelí. Slúži na precvičenie celého tela, ale až deťom starším ako tri roky. Okrem množstva zábavy ponúkajú aj benefity, ktoré by vás ani nenapadli. „Fyzická aktivita je potrebná pre všetkých. Skákaním na trampolíne sa rozprúdi krv, čo má výrazný vplyv na zlepšenie krvného obehu v tele a celkovo na zdravie. Tento pohyb tiež zlepšuje koordináciu a predstavuje spôsob, ako vybiť nadbytočnú energiu. Trampolíny prispievajú aj k zmierneniu stresu. Hyperaktívnym deťom skákanie pomáha presmerovať energiu a odstrániť tak nepokoj,“ opisuje zdravotné benefity odborník z Hornbachu.

Old white table and chair in garden with colorful flowers blooming on background

Ak máte obavy, že by dieťa mohlo aj napriek ochrannej sieti z trampolíny spadnúť, kúpte si trampolínu zapustenú do zeme. Nielenže výrazne znížite vzhľad trampolíny, ale zabránite aj spadnutiu pod skákaciu plochu. Počítajte však s terénnymi úpravami. „Pre zapustenú trampolínu je nutné vyhĺbiť otvor s minimálnou hĺbkou 80 cm, ktorý by sa mal vyložiť geotextíliou. V prípade, že bývate v oblasti s častými dažďami, myslite aj na vyriešenie odvodu vody z priestoru pod trampolínou. Postačí na to drenážna rúrka,“ dodáva David Benda.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Fotovoltika

Fotovoltaika v súčasnej dobe zažíva boom. Kedy sa vám...

Nedarí sa vám nájsť prácu? Možno robíte niekde chybu.

Hľadáte už dlhší čas prácu ale stále sa vám...

Hľadáte kvalitné hudobné nástroje alebo vybavenie pre dokonalý zvuk?

Možno máte doma dieťa, ktoré bolo obdarené hudobným sluchom,...

Porovnanie parametrov Hide Me VPN Free a PureVPN: Kto má lepšie hodnotenie

Ktorá VPN ponúka viac, Hide Me Free VPN, alebo...