Dobre sa vyspať je kumšt. Čo robiť, keď počítanie ovečiek nezaberá?

Date:

Aj keď ideš do postele ešte pred polnocou, aj tak zaberieš až okolo druhej či tretej ráno? Zdravý a pokojný spánok je v poslednom čase prepych. Stres a nadmiera technológií sú príčinou toho, že sa nám zaspáva zle. Lenže ráno musíš fungovať a to po bezsennej noci ide ťažko. Máme pre teba desať zaručených tipov, ako spokojne prespať celú noc. A počítanie ovečiek to fakt nie je.

  1. SNAŽ SA SPÁNOK POCHOPIT
    Spánok je zložitá vec a počas neho sa odohráva množstvo činností v našom tele. Vytvára sa napríklad hormón melatonín, ktorý vzniká iba v noci, a to najviac medzi desiatou hodinou večernou a treťou rannou. V tom čase by si teda mala byť v posteli. V lete sa melatonín tvorí rýchlejšie, preto si môžeš dovoliť mierne ponocovať. Skús sa jednoducho držať biologického rytmu tvojho tela, ktorý ti dáva jasné signály o tom, čo potrebuješ. Nemá cenu sa nútiť do postele v lete o deviatej večer, keď je ešte svetlo, a zase chyba je sa v zimných mesiacoch prepínať dlho do noci. Pokiaľ budeš žiť v súlade s tým, čo tvoje telo potrebuje, bude sa ti lepšie spať.
  2. MOBIL, TABLET, TELEVÍZIA V Spálni NEMAJÚ ČO ROBIŤ
    Než si pôjdeš ľahnúť a budeš sa márne pokúšať zaspať, pozri sa, do akej miestnosti ideš. Jasné, že do spálne, ale čo tam teda robí notebook, televízia a mobil? Preč s týmito vecami a uvidíš, že zasneš ako bábätko. Všetky technologické vynálezy rušia tvoj spánok. Tiež by malo platiť pravidlo, že v spálni sa iba spí a miluje, ale inak nič iné. Na televízii sa choď pozerať do obývačky a pracovné hovory už vôbec do spálne nepatria.
  3. KNIHA PRED SPANÍM ŤA POKOJNÁ, POČÍTAČ ROZRUŠÍ
    A keď už sme pri tých mobiloch a počítačoch, tak s nimi by si sa mala pred spaním trochu krotiť. Podľa nedávnej americkej štúdie si dlhodobým pozeraním do displeja narúšame spánkové vzorce a tak niet divu, že keď stráviš niekoľko hodín pozeraním na mobil alebo notebook, nejde ti zaspať. Skús si pred spaním radšej prečítať knihu. Hovoríš si, že je to trochu staromódny? Kdeže. Čítanie je dnes zase v móde, zvyšuje inteligenciu a predstavivosť a hlavne navodzuje pokojný spánok.

Fantasy, romantika, strhujúci thriller, chudnutie aj zdravie alebo Knižné novinky, čo by ti nemali uniknúť

  1. RITUÁLY POMÁHAJÚ
    Vybuduj si pred spaním rituály. Je jedno, či vypiješ pohár mlieka, alebo si na chvíľu zamedituješ, ale rob to tak každý deň. A skús chodiť do postele v rovnaký čas av rovnakom čase aj vstávaj. Pokiaľ budeš dodržiavať rovnaké zásady, spánok sa čoskoro upraví sám. Takže zabudni na zaspávanie pri televízii v džínsoch a pekne sa prezleči do bavlneného pyžama, naklep si vankúš, prečítaj si pár strán kníh a zhasni lampičku. Uvidíš, ako tí rituály pomôžu lepšie zaspávať.
  2. SPÁĽA PODĽA FENG SHUI
    Stále nevieš, kde je zakopaný pes? Chodíš spať pravidelne, popíjaš večer harmančekový čaj a nikotín a kofeín si odopieraš? Možno je chyba v interiéri tvojej spálne. Vyskúšaj taoistickú filozofiu Feng Shui, teda učenie o bytí v priestore, ktorý by mal byť v miestnosti, kde sa spí, čo najviac odľahčený. Najskôr začni pri svojej posteli. Tá by mala byť pri stene, nie pri okne. A potom sa vrhni na nábytok. Kúp si radšej svetlý a platí tu pravidlo, že čím menej tým lepšie. Šetri tiež so zrkadlami, ktoré odrážajú zlé vlny. A zbav sa všetkých možných čačky a lapačov prachu. Spálňa musí dýchať, len tak budeš mať pokojný spánok.
  3. ŠPORT ÁNO, ALE ŽIADNE DLHÉ KILOMETRE PRED SPANÍM
    Je už dávno dokázané, že športom sa kvalita spánku lepšia. Vyber si šport, ktorý ti sadne a pravidelne ho cvič.Nemusíš sa brániť ani večernému pohybu, ale tu opatrne. Radšej zvoľ pomalú prechádzku ako náročný beh a posilňovňu si nechaj na ráno. Večer si zacvič skôr pilates, ktoré príjemne uvoľnia svaly. Cvičenie vo fitness ti naštartuje metabolizmus, zvýši srdcovú aktivitu a prekrví svaly. Ako štart do nového dňa je to ideálne, ale rozhodne nie na zaspávanie.
  4. VÍNO S MIEROU
    Tiež nezaspíš, ak do seba nenaklopíš pár dvojok vína? Táto metóda je ale krátkozraká. Na kvalite spánku alkohol rozhodne nepridá. Možno sa ti podarí okamžite zaspať, ale o kvalite spánku nemôže byť reč. Alkohol totiž narúša REM štádium spánku, ktoré je kľúčové pre našu regeneráciu. Pokiaľ si to prehnala s alkoholom, tvoje telo v noci bojuje s jeho odbúraním a ráno sa rozhodne nebudeš cítiť fit. Takže víno si dopraj len v menšej miere.

Depressed woman awake in the night, she is exhausted and suffering from insomnia
  1. UPRAV JEDÁLEČNÍK I CEZ DEŇ
    Kvalitu spánku ovplyvňuje aj to, čo jeme. Určite vieš, že nie je dobré na noc vyluxovať chladničku, ale dôležité je aj to, čo ješ počas dňa. Nejde len o to vyvarovať sa tučným a príliš sladkým pokrmom niekoľko hodín pred zaspaním, ale upraviť jedálniček celkovo. Skús teda obmedziť sladké aj počas dňa a dopriať si viac ovocia a zeleniny. Pokiaľ si budeš variť jedlá s vysokým obsahom železa, celkovo sa upokojíš a bude sa ti potom aj lepšie zaspávať. Preto nezabúdaj si
- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Čo sú kanabinoidy a ako fungujú?

Kanabinoidy predstavujú látky, o ktorých sa čoraz častejšie hovorí...

Lekárnička na cesty z pohodlia domova – primeraný luxus a vítaná pomoc

Počas dní oddychu a zbierania letných dobrodružstiev chcete mať...

Obchod pre deti: Vyriešte nákupy detské oblečenie online počas chvíľky

Nakupovanie oblečenia pre bábätká môže byť náročné. Avšak vďaka...

Fotovoltika

Fotovoltaika v súčasnej dobe zažíva boom. Kedy sa vám...